Historia

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy lekarzy i grupy rodziców, których dzieci leczone były z powodu choroby nowotworowej w różnych oddziałach Instytutu Pediatrii AM w Lublinie. Zostało zarejestrowane 19 kwietnia 1991 roku. Z całą pewnością leczonym dawniej dzieciom nie brakowało serca i oddania ze strony personelu medycznego, ale warunki w jakich przechodziły one leczenie były złe. Właśnie z uwagi na te warunki, rodzice nie mogli przebywać ze swoim dzieckiem w szpitalu, a same dzieci długie okresy leczenia spędzały w więcej niż skromnych, wielołóżkowych salach. Od tamtej pory zaszły ogromne zmiany – powstała piękna, nowa klinika – w której dzieci mogą przechodzić tę trudną chorobę i jeszcze bardziej trudne leczenie razem ze swoimi rodzicami, mając do dyspozycji dwułóżkowe pokoiki z łazienkami.

 

Praca osób zaangażowanych w działania Stowarzyszenia początkowo skupiała się na zdobywaniu funduszy na zorganizowanie wypoczynku rehabilitacyjnego dla dzieci wyleczonych, bądź będących w trakcie leczenia podtrzymującego remisję. Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd dający szansę na poczucie się znowu normalnym dzieckiem. Aktualnie,  możliwości wspierania przez Stowarzyszenie zarówno leczonych dzieci, jak i samej kliniki znacznie się wzbogaciły i poszerzyły. Stało się to możliwe dzięki pomocy wielu życzliwych i oddanych ludzi, firm i instytucji.

 

Nie możemy zaprzestać rozpoczętej przed wielu laty pracy choćby dlatego, że wciąż nowe dzieci są diagnozowane i leczone z powodu chorób nowotworowych, a kolejni zrozpaczeni rodzice chcą pomóc swoim dzieciom jak najlepiej przejść przez chorobę. Przebywając wraz ze swoim dzieckiem w klinice sami Państwo możecie stwierdzić, co jeszcze można by lepiej zorganizować i gdzie Państwa pomoc może przynieść największe korzyści dzieciom i ich rodzicom.

 

Jeśli stwierdzą Państwo, że chcieliby pomagać swoim dzieciom poprzez włączenie się w działania Stowarzyszenia prosimy skontaktować się z jednym z członków Zarządu bezpośrednio na oddziale bądź poprzez niniejszą witrynę internetową.

 

Witryna internetowa naszego Stowarzyszenia zawiera wiele informacji dotyczących zarówno istoty chorób nowotworowych występujących u dzieci, ich leczenia, jak również dostarcza wiedzy na temat doświadczanych w trakcie leczenia problemów psychologicznych, pedagogicznych i sposobów radzenia sobie z nimi.