Co mam powiedzieć mojemu dziecku, gdy na oddziale umrze jego kolega lub koleżanka?

Leczenie stosowane w onkologii i hematologii dziecięcej umożliwia wyleczenie większości dzieci. Zdarza się jednak, ze w trakcie hospitalizacji Waszego dziecka zetkniecie się Państwo z sytuacją kiedy jakieś inne dziecko umiera. Śmierć dziecka na oddziale porusza wszystkich, przygnębia osoby zajmujące się bezpośrednio opieką nad tym dzieckiem, u Państwa wywołuje smutek i nasilenie niepokoju o los własnego dziecka, a nagłe „zniknięcie” kolegi/koleżanki niepokoi także Państwa dziecko. W dużej części dzieci orientują się, że na oddziale wydarzyło się coś przykrego. Tym, które wprost pytają o to co się stało należy udzielić wyjaśnień dostosowanych do wieku dziecka.

Od zachowania dorosłych w dużej mierze zależy w jaki sposób poradzą sobie dzieci z odczuwanym niepokojem. W komunikowaniu się z dzieckiem obowiązuje szczerość i otwartość. Nie oznacza to oczywiście, że należy natychmiast biec do dziecka z informacją, że zmarł jego kolega. Nie oznacza to również, że należy za wszelką cenę tę informację ukrywać. Trzeba odczytywać potrzeby swojego dziecka i z dużym wyczuciem je zaspokajać. W razie wątpliwości należy skonsultować się z psychologiem opiekującym się dzieckiem.

Za niewłaściwe uznajemy postępowanie tych dorosłych, którzy przekazują informacje o zgonie dziecka bez rozeznania czy ich rozmówca sobie tego życzy i czy jest na to przygotowany.

 

M.S.