Bóle brzucha, które utrzymują się dłużej niż tydzień, wyczuwalny guz lub obrzęk, twardy i mało bolesny przy dotykaniu. W przypadku lokalizacji okołooczodołowej – obrzęk tej okolicy lub wytrzeszcz gałki ocznej, zaburzenia widzenia. W przypadku lokalizacji w obrębie głowy i szyi – chrypka, trudności w przełykaniu.
Co należy zrobić?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju guzki, nawet niewielkich rozmiarów, które nie znikają u dziecka w ciągu tygodnia oraz powiększają swoje rozmiary. Szczególnie należy zwrócić uwagę na region miednicy oraz ramiona i nogi. Należy również zwracać uwagę na wszelkie zmiany w obrębie gałek ocznych. W tych przypadkach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą, a w przypadku podejrzenia nowotworu tkanki miękkiej konieczne jest wykonanie biopsji jeśli guz jest widoczny. W przypadku nowotworów zlokalizowanych w tkankach wewnętrznych konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub magnetycznego rezonansu jądrowego. Do oceny typu nowotworu konieczne jest operacyjne pobranie fragmentu guza i wykonanie badania histopatologicznego. W niektórych przypadkach w trakcie takiego zabiegu możliwe jest usunięcie całego guza pierwotnego, jeśli był on niewielkich rozmiarów.
Na czym polega leczenie?
W leczeniu zazwyczaj znajduje zastosowanie chirurgiczne usunięcie guza, radioterapia oraz chemioterapia.
Rokowanie zależy od umiejscowienia nowotworu oraz stadium klinicznego w momencie rozpoczynania leczenia. Prawdopodobieństwo 5-cioletniego przeżycia w tym typie nowotworu wynosi ok. 60%.