Bajki terapeutyczne

Bajki, legendy, baśnie, mity i stare opowieści są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Nie sposób przecenić ich pozytywnego wpływu na rozwój osobowości małego człowieka. Bawiąc rozwijają wyobraźnię, twórcze myślenie, a także uczą optymizmu. Dziecko poprzez identyfikację z bohaterem, lub sytuacją, która go dotyczy, przeżywa przygody w sposób bezpieczny i rozwija swą wrażliwość na otaczający go świat. Celem bajek terapeutycznych jest przede wszystkim rozładowanie lęku, lub pomoc w zrozumieniu problemu, który stanowi źródło tego lęku. Dzieci uwielbiają, gdy się im czyta, bajka zatem jest doskonałym i prostym narzędziem terapii, po który łatwo sięgnąć.

 

Dzieci chore są szczególnie narażone na różnego rodzaje sytuacje lękotwórcze. Przykładem może być fakt samej hospitalizacji, a co za tym idzie rozłąka z najbliższymi, izolacja od rówieśników, poczucie osamotnienia, oczekiwanie np. na przeszczep, poczucie straty związane z wypadaniem włosów, amputacją kończyny, poczucie inności, obawa przed bolesnymi zabiegami i wiele innych.

 

Choć rozmowy z dzieckiem są podstawą wsparcia psychicznego, to oddziaływanie poprzez bajki otwiera zarówno psychologom, pedagogom jak również rodzicom nowe możliwości pomocy dziecku. Często ubarwiony, przerysowany, bogaty w niesamowite wydarzenia i charakterystyczne postacie świat staje jest miejscem bardzo pożądanym, bowiem pozwala on zapoznać się z sytuacją problemową w nowy, przyjazny sposób.

 

Drogi rodzicu, każda z poniższych bajek opatrzona jest krótkim wstępem, określającym problem, którego dotyka. Kierując się tą prostą wskazówką, łatwo znajdziesz tę właściwą bajkę. Warto pamiętać, że każda bajka, nawet terapeutyczna, pisana z myślą o konkretnym problemie, ma charakter uniwersalny, a jej odbiorcą może być także zdrowe dziecko (np. rodzeństwo). By bardziej poruszyć wyobraźnię malucha, poproś by po przeczytaniu opowiadania, spróbował je zilustrować.

 

Bajka o Tosi co przyjaźniła się ze strachem – opowiadanie zostało napisane z myślą o wszystkich dzieciach, które boją się spać same w nocy.

 

Bajka o smoku co długo chorował… – bohaterem jest chorowity smok Eustachy, który z tego powodu cierpi odizolowany od innych smoków. Z pomocą przychodzi mu zupełnie obcy smok, który oddając część siebie przywraca mu zdrowie. Bajka jest nawiązaniem do wielomiesięcznego leczenia dziecka oraz próbą wyjaśnienia czym jest przeszczep szpiku.

 

Bajka o motylku, któremu blakły skrzydełka – historia o odchodzeniu i przemijaniu.

 

Bajka o dżdżownicy Helenie – bajka napisana z myślą o dzieciach, które w wyniku choroby cierpią z powodu swojego wyglądu.