BLOGIEM W SZPITALNĄ NUDĘ

Internet – wróg czy przyjaciel w walce z chorobą? W ramach projektu “Nowe umiejętności – Nowe Horyzonty” eksperci i psycholodzy działający na rzecz stowarzyszenia zorganizowali spotkania z rodzicami mające na celu pokazanie pozytywnego sposobu korzystania z internetu przez ich dzieci.

Fundatorem projektu jest FUNDACJA POMOCY DZIECIOM Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ.

 Fundacja pomocy dzieciom z chorobą nowotworową

Specyfika leczenia dziecka z chorobą nowotworową wymusza izolację. Wówczas jednym z niewielu źródeł aktywności jest komputer i internet. Projekt ma pokazać rodzicom i dzieciom co można zrobić by czas spędzony w sieci był czasem wyższej jakości. Organizatorzy mówią m.in. o tym dlaczego warto prowadzić bloga. Rodzice dowiedują się jak zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo w sieci oraz gdzie szukać pomocy.

 

 

 

W ramach przykładu efektywnego i satysfakcjonującego wykorzystania sieci zostały uruchomione dwa blogi.

FOTOBLOG ZABAWOLANDII – dziennik mający na celu dokumentowanie działań warsztatów zajęciowych organizowanych na terenie Kliniki. Docelowo mali pacjenci angażują się w treści umieszczane na blogu (np. robią zdjęcia i dokonują ich wyboru, niewykluczone, że w przyszłości staną się aktywnymi moderatorami strony).

 

BAJKI NA ZDROWIE – blog będący odpowiedzią na zapotrzebowanie zarówno najmłodszych pacjentów Kliniki jak również ich rodziców i rodzeństwa. Zawarte są na nim bajki terapeutyczne, w których autor dotyka tematów związanych z chorobą dziecka. Z jeden strony są one wskazówką dla rodziców w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o chorobie, z drugiej zaś taka forma przekazu jest zachętą dla dzieci by w aktywny sposób korzystały z zasobów blogosfery. Warto zaznaczyć, że każda z bajek jest wzbogacona o kolorowe ilustracje, a w przyszłości strona zawierać będzie dodatkową zakładkę na której znajdą się dziecięce interpretacje zamieszczanych bajek w formie rysunków.

 

 

Wraz z tworzeniem i publikacją treści odbyły się spotkania z małymi pacjentami Kliniki. Ich nadrzędnym celem było przekazanie idei bezpiecznego korzystania z sieci oraz świadome wykorzystanie blogosfery.

 

Ulotka na temat bezpiecznego blogowania            Plakat ze spotkania z rodzicami

Media o projekcie – czytaj TUTAJ